معاون سوادآموزی مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان این که میزان باسوادی در جمعیت ۱۰ تا ۴۹ سال این استان ۹۷.۹ درصد است، گفت: این میزان هشت دهم درصد بالاتر از میانگین کشوری آن است.

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار، سیدجمال وزیری معاون سوادآموزی آموزش و پرورش خراسان رضوی در نشست خبری با اصحاب رسانه، افزود: اوایل انقلاب اسلامی درصد باسوادی در کشور حدود ۳۵ درصد بود که امروز به ۹۷.۱ درصد رسیده است و خراسان رضوی استان موفق کشوری در این زمینه است.

وی افزود: میزان باسوادی زنان که تا زمان پیروزی انقلاب ۳۵.۵ درصد بود اکنون از ۸۶ درصد گذشته و اختلاف باسوادی مناطق شهری و روستایی که پیش از انقلاب اسلامی  ۳۴.۹ بود اکنون به ۱۱ درصد رسیده است که این کاهش نشانگر توفیق در این حوزه است.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: دبیرخانه سواد ۱۲ گانه در استان تشکیل شده، که این موارد از میان ۴۰ نوع سواد شناخته شده در جهان انتخاب شده است، و در صورت موفقیت این طرح به دیگر استان های دیگرکشور نیز تسری می یابد.

وزیری افزود: سواد عاطفی، مالی، تحلیلی و سواد انرژی از جمله ابعاد مورد توجه در سوادآموزی جدید است.

وی سوادآموزی را از دغدغه های مهم جهانی دانست و گفت: در استان خراسان رضوی وضعیت سواد شهروندان ایرانی و نیز اتباع خارجی مقیم به صورت دو مقوله مهم و جداگانه مورد توجه قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *