17 مرداد ماه هر سال و در سالگرد شهادت شهید صارمی خبرنگار خبرگزاری ایرنا که در افغانستان به دست طالبان به شهادت رسید ، از خبرنگاران یاد و تجلیل می شود.

خبرنگاران در طول سال با حوادث مختلفی روبرو هستند، این یک واقعیت است که در سال های اخیر اصحاب رسانه به جای پرداختن به وقایع کشور به دنبال احقاق حق پایمال شده مردم هستند، مردمی که برای دریافت حقوق شان به درهای بسته مسئولین خورده اند.

سال گذشته در کارنامه خبرنگاری خراسان رضوی حوادث تلخی روی داد که بازداشت دو خبرنگار برای احقاق حق مردم در روستای ویرانی و فیانی را در پی داشت ، ضایعه ای که روزنامه نگاران را در گوشه زندان جای داد، اما آنان بر سر پیمان خود ایستادند و برای حق مردم از هیچ کوششی دریغ نکردند.

اگر بخواهیم به شرایط زندگی خبرنگاران بپردازیم، نمره قابل قبولی نمی توانیم به آنها بدهیم . اغلب خبرنگاران مستاجر، فاقد قرارداد، فاقد بیمه و … هستند. آنان از کمترین امکانات معمولی یک کارمند دولت هم برخوردار نیستند و اکثریت زندگی دشواری دارند.

دولت ها می آیند و می روند و هرکدام وعده های رنگارنگ می دهند، اما اتفاق خاصی در زندگی خبرنگاران نمی افتد و آنان همچنان با سختی ها و مشکلات دست و پنجه نرم می کنند.

شغل خبرنگاری، شغل عاشقی است . آنان با عشق به میدان آمده اند تا مردم را از وقایع دور و نزدیک اطراف خودشان آگاه کنند. خبرتگاران شبانه روز نمی شناسند ، و در مشهد خبرنگاری روز تعطیل ندارد، اتفاقا روزهای تعطیل به خاطر برگزاری برنامه های کشوری روز های شلوغ تری هم هست اما این عشق و تعهد اخلاقی است که آنان را سرپا نگه داشته است .

واژه خبرنگاری  معادل صبوری ، تحمل ، شجاعت ، غیرت و عشق است که از عهده هر کسی برنمی آید .

روز خبرنگار بر همه همکاران پرتلاش که برای اطلاع رسانی به مردم سراز پای نمی شناسند،  مبارک باد .

 

 

نویسنده : سید حسین میرپور
صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری پاژنگار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *