نائب رئیس شورای عالی خوشنویسان ایران گفت:خوشنویسی معرف تاریخ، ادب و فرهنگ ایران زمین است و چه زیباست سخن فردوسی با زبان خوشنویسی آراسته شود.

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار، علی اشرف صندوق آبادی درمراسم رونمایی از پوستر دومین جشنواره ملی خوشنویسی نستعلیق شکوه شاهنامه اظهارداشت: جشنواره شکوه شاهنامه یک تفاوت با دیگرحرکت‌های فرهنگی هنری در کشور دارد، چرا که این جشنواره معرفی زبان فارسی به دنیاست است، حکیم فردوسی در حوزه خرد‌، دانش و معرفت پراکنی سهم بسزایی دارد.

وی افزود: خوشنویسی هنری است که با ادبیات، قرآن، احادیث و فرامین عمیق نزدیک است. خوشنویسی معرف تاریخ، ادب و فرهنگ ایران زمین است و چه زیباست سخن فردوسی با زبان خوشنویسی آراسته شود. ما شاهد بودیم دور اول این جشنواره فراتر از انتظار برگزار شد و امسال نیز انتظار جشنواره‌ با شکوه‌تر از دور قبل باشد.

سید حیدر موسوی، عضو شورای سیاستگذاری جشنواره نیز بیان کرد: سال گذشته احساس این بود، جامعه خوشنویسی از فردوسی فاصله گرفته‌اند و فکر نمی‌کردیم اتفاق خوبی بیفتد، اما با توجه به برنامه‌های دبیرخانه و شورای سیاست‌گذاری، جشنواره به سمتی رفت که اولین دوره موفق برگزار شود.

وی با بیان این که جشنواره محل رشد جوانان است و خیلی از اساتید خوشنویس در زمان جوانی در جشنواره‌ها شرکت می‌کردند که باعث رشد آنها بود، ادامه داد: امسال سعی کردیم، نگاه تخصصی‌تر شود.تعداد داوران بیشتر شد. هنرمندان خوشنویسی امسال در رشته تخصصی خود شرکت می‌کنند و در آن داوری می‌شوند.

این استاد خوشنویسی تاکیدکرد: خط شعر فارسی و نگاه ایرانی خط نستعلیق است. یکی از اهداف جشنواره خلق آثار ارزشمند از اشعار فردوسی است. اگر هر هنرمند خوشنویس سه اثر بنویسد می‌تواند به اهداف جشنواره کمک کند. انتخاب اثر اصلی جشنواره توسط هیات داوران، در راستای چشم طلایی است که انتخاب بهترین را انجام می‌دهد.

رسول مرادی، عضو شورای سیاستگذاری دومین جشنواره ملی خوشنویسی نستعلیق شکوه شاهنامه، نیز اظهارداشت: خوشحالم شهر ما مشهد، قطب فردوسی شناسی است. اگر فردوسی نبود، زبان فارسی نیود و اگر فارسی نبود، ایرانی وجود نداشت. حکیم ابوالقاسم فردوسی یک تنه زبان، فرهنگ و هویت ما را حفظ کرد. او فردی دارای ثروت و مکنت بود اما در 30 سال نگارش شاهنامه همه آن را در این راه از دست داد.

وی با بیان این که شاهنامه کتاب ملی ما و تفسیر قرآن است، اظهار کرد: هر چه برای فردوسی انجام دهیم برای خودمان و آینده فرزندانمان است. اگر فردوسی نبود حافظ، سعدی و مولانا هم نبودند. بزرگانی که بوجود آمدند نتیجه زحمات فردوسی هستند. بزرگترین دانشگاه های دنیا افتخار می‌کنند که کرسی زبان فارسی دارند.

این استاد خوشنویسی، نگارنده شاهنامه تصریح کرد: شب و روز آرزو داشتم اتفاقی بیفتد که بتوانم شاهنامه را بنویسم، که خوشبختانه مقدمات آماده شد و 24 ساعته این کار را انجام دادم. تصمیم جدی گرفته بودم که یا جانم را در این کار بگذارم و با اینکه کتابت شاهنامه را تمام کنم.

هادی سیدخوانی، دبیر جشنواره نیزعنوان کرد: جشنواره شکوه شاهنامه به لطف خدا و به برکت نام فردوسی به دومین گام خود رسید. در اولین دوره استقبال خوب شهروندان و هنرمندان را داشتیم که انگیزه‌ای شد تا گام دوم را استوارتر برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه آمده‌ایم که به سی سال رنج فردوسی آفرین بگوئیم، ادامه داد: فردوسی فقط یک حماسه سرا نیست بلکه شخصی است که به همه ما ادب آموخت. ابن دوره جشنواره را قصد داریم طوری برگزار کنیم که در کشور نام فردوسی بلند شود و نام مشهد، توس و اهالی فرهنگ و ادب کشور را داشته باشیم.

دبیر دومین جشنواره شکوه شاهنامه اظهار کرد: موضوع امسال جشنواره، فرهنگ است. دنبال آن هستیم مقداری از فرهنگ را درحد توان به منزل ایرانی‌ها ببریم و از زبان هنر خوشنویسی به منزل ایرانیان ورود کنیم.

سیدخوانی با اشاره به این که تنها جشنواره تخصصی نستعلیق در کشور است، گفت: بخاطر تخصصی بودن جشنواره، داوری‌ها نیز تخصصی شده است. داوری‌ها در سه بخش جداگانه چلیپا و کتابت، قطعه و سطر و سیاه مشق انجام خواهد شد و نفرات اول تا سوم در اختتامیه که اردیبهشت 1403 خواهد بود، معرفی خواهند شد.

عضو شورای سیاستگذاری جشنواره تصریح کرد: موضوع تمامی آثار اشعار فردوسی است. انتخاب فرم، قالب ارائه اثر، ترکیب و دیگر تمهیدات خلق اثر در اختیار هنرمند است. هر متقاضی مجاز است یک تا سه اثر را در وبسایت جشنواره بارگذاری نماید. در صورت ارسال دو یا سه اثر، انتخاب اثر اصلی توسط هیات داوران صورت می‌گیرد.

وی با معرفی، اساتید غلام حسین امیرخانی، علی شیرازی، سید حیدر موسوی، علی اشرف صندوق آبادی و رسول مرادی به عنوان داوران دومین جشنواره ملی خوشنویسی نستعلیق شکوه شاهنامه، تصریح کرد: جوایز نفرات اول تا سوم، تندیس جشنواره، سپاس نامه و به ترتیب مبالغ 300، 200 و 100 میلیون ریال جایزه نقدی است. همچنین به جهت قدرشناسی به 5 نفر از بانوان خوشنویس برتر، به جهت شناسایی و تشویق خوشنویسان خردسال و نوجوان به سه نفر، هر کدام مبلغ 50 میلیون ریال به همراه تندیس جشنواره و سپاس نامه تقدیم خواهد شد.

گفتنی است، بر اساس فراخوان منتشره، آخرین مهلت ثبت نام و ارسال تصویر آثار، 5 اسفند همزمان با سالروز پایان سرایش شاهنامه، اعلام نتایج راه‌یافتگان به جشنواره 15 فروردین 1403، مهلت ارسال اصل آثار، 5 اردیبهشت 1403 و برگزاری آئین پایانی اردیبهشت 1403 همزمان با هفته نکوداشت فردوسی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *