رییس امور بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ۱۰ هزار مورد جدید ابتلا به سرطان شامل سرطان‌های پستان، روده بزرگ، معده و ریه سالانه در استان خراسان رضوی ثبت می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار، بابک اقبالی در نشست خبری هفته ملی پیشگیری از سرطان، با بیان این که معاینه و غربالگری پستان در جمعیت ۳۰ تا ۷۰ ساله بانوان زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال انجام است و موارد موردنیاز به ماموگرافی و سونوگرافی ارجاع داده می‌شود اظهار کرد: سالانه بیش از هزار سرطان پستان نیز در استان ثبت می‌شود.

رئیس امور بیماری‌های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این که سرطان روده بزرگ دومین سرطان شایع در استان خراسان رضوی است ادامه داد: سالانه بین هزار و ۱۰۰ تا هزار و ۲۰۰ مورد مبتلا به سرطان روده بزرگ در استان شناسایی می‌شود.

وی گفت: ما می‌توانیم با آزمایش ساده مدفوع و شناسایی خون مخفی در آن، اقدامات موردنیاز همچون کولونوسکوپی را انجام می‌دهیم و معتقدیم که تمامی این خدمات در گام نخست با هزینه کمتر و اثرپذیری بیشتر و جلوگیری از تشدید وضعیت بیماری جلوگیری می‌شود.

اقبالی افزود: رسالت ما در حوزه بهداشت پیشگیری از ابتلای بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان بوده و در این حوزه روی تمامی سرطان‌ها به‌ویژه سه سرطان پستان، روده بزرگ و دهانه رحم کار می‌کنیم.

رئیس امور بیماری‌های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این که آمار ابتلاء به سرطان در حال افزایش است و ما برای جلوگیری از شیوع آن، بیش از پیش روی موضوع پیشگیری کار می‌کنیم ادامه داد: در این راستا برنامه‌های هفته ملی پیشگیری از سرطان با شعار «من مسوولم برای سلامت خودم و خانواده‌ام» اجرا می‌شود.

وی گفت: یکی از راه‌های پیشگیری از سرطان دوری از انواع دخانیات از جمله سیگار است ضمن این که باید باورهای غلط در خصوص عدم بهبود بیماران سرطانی را اصلاح کرد.

اقبالی با بیان این که شناسایی به موقع و درمان به هنگام در بهبود بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان مؤثر بوده است افزود: معتقدیم که پیشگیری تا ۴۰ درصد از دوری از ابتلای به سرطان و عدم تشدید این بیماری مؤثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *