مدیر کل استاندارد خراسان رضوی گفت : در سطح استانی نظارت بر کیفیت تولید نان در خراسان رضوی مطرح و در شورای آرد و نان استان موضوع رتبه بندی نانوایی های خراسان رضوی مورد موافقت قرار گرفته است که تدوین ساز وکارهای آن با مراجع ذیصلاح در دست انجام است.

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار، مدیر کل استاندارد خراسان رضوی در نشست خبری با اصحاب رسانه به موضوع ایمنی ساختمان ها در برابر زلزله و مقاومت سازه های بتنی اشاره کرد و افزود: در این راستا مسابقات ملی کیفیت بتن در سطح ملی به میزبانی خراسان رضوی با حضور ۶۳۰ تیم و شرکت از ۳۱ استان برگزار شد.

وی به موضوع مقابله اداره استاندارد با کم فروشی و عرضه محصول با وزن کمتر از میزان درج شده، در طرح «پیش بسته بندی» اشاره کرد و گفت: این طرح از سال قبل آغاز شد و متاسفانه پس از تهیه هزاران نمونه از مواد غذایی بسته بندی سطح بازار و انبارها و مراکز تولید مشخص شد، وزن ۵۴ درصد نمونه ها با میزان درج شده روی کالا تطابق نداشته است.

سید محمد سجادی بیان داشت: با تداوم طرح پیش بسته بندی و صدور تذکرها، نتیجه پایش ها تا پائیز امسال از ۸۴۳ قلم کالای خوراکی نشان داد، عدم تطبیق وزن ها به ۲۵ درصد رسیده است و در ادامه هدف گذاری شد تا کم فروشی ها تا پایان سال به زیر ۱۰ درصد برسد.

وی همچنین در این جلسه به تشریح قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد پرداخت گفت: مرجع قانونی وضع قوانین در خصوص استاندارد اجباری، شورای عالی استاندارد به ریاست رئیس جمهور است اما نکته مهم اطلاع رسانی الزامات استاندارد اجباری به تولید کنندگان مختلف قبل از فرایند تولید است.

مدیر کل استاندارد خراسان رضوی گفت: مطابق ماده ۱۶ این قانون، همه دستگاه ها مسوولیت دارند فعالان در زیرمجموعه خود را به رعایت استاندارد طرح شده ملزم نمایند؛ در ماده ۲۱، کارشناسان رسمی استاندارد شامل شرکت های بازرسی، آزمایشگاه های همکار و کارشناسان رسمی استاندارد ملزم به رعایت این قانون هستند.

وی افزود: پس از ۱۱ سال آزمون کارشناسان رسمی استاندارد برگزار شد تا کارشناسان جدید بر اساس ضوابط و اصول کارشناسی انتخاب شوند.

سجادی گفت: مطابق ماده ۴۰ قانون تقویت وتوسعه نظام استاندارد، ۹ جرم در ارتباط با تخلفات مرتبط با استاندارد تعریف شده و متخلفان پس از شناسایی به دادگاه معرفی می شوند، اطلاع رسانی این تخلفات به فعالان بازار و تولیدکنندگان تا حد زیادی از وقوع تخلفات پیشگیری می کند.

وی بیان داشت: حوزه استاندارد خدمات در قانون یاد شده ذکر شده بود اما اجرا نمی شد در دو سال گذشته توجه به استاندارد سازی خدمات و رصد آنها در حوزه هتل ها و زائر سرا، خدمات پستی، مراکز سیلندر پرکنی، خدمات پس از فروش خودرو و شهر بازی ها و برخی موارد دیگر در دستور کار قرار گرفت و شدت یافت.

مدیر کل استاندارد خراسان رضوی ادامه داد: توسعه نظارت بر استاندارد کالاهای تولید داخل و استاندارد سازی نوشت افزار، لباس خواب و لباس نوزاد، پلاستیک فریزر و زباله و نظارت بر فروشگاه های اینترنتی و موضوعاتی که با ایمنی و سلامت مردم درگیر است، هم اکنون مورد توجه استاندارد قرار دارد و تدوین قانون و استاندارد سازی آنها آغاز شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *