مدیر عالی حرم حرم مطهر رضوی با بیان این که محاسبه تشرف به حرم مطهر با محاسبه ورود زائر به شهر تفاوت دارد، گفت: در زمان پیک حضور مسافرین در مشهد تعداد تشرف روزانه به حرم مطهر حدود دو میلیون نفر است .

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار ، مصطفی فیضی مدیر عالی حرم مطهر رضوی در نشست خبری با اصحاب رسانه در صحن کوثر افزود: ممکن است زائر یک بار وارد شهر مشهد شود، اما در مدت حضور خود ۱۰ مرتبه به حرم مطهر رضوی تشرف یابد.

وی بیان کرد: در دهه های ۵۰ و ۶۰ تشرف زائران بیشتر از ۱۵ هزار نفر در حرم مطهر رضوی نبوده است، اما اکنون در خلوت ترین روزها حرم رضوی میزبان ۷۰ هزار تشرف است و در اوج حضور زائران این رقم بین یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تا بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر گزارش شده است.

وی با بیان این که مساحت اماکن متبرکه بالای یک میلیون متر مربع است، افزود: حدود ۸۰ هزار متر مربع حرم مطهر فضای مسقف است. در ایام اوج حضور زائران تشرف فقط محدود به حرم مطهر نیست و با توجه به شلوغی جمعیت چهارراه شهدا و چهارراه دانش نیز محاسبه می شود.

مدیر عالی حرم مطهر رضوی گفت: خدماتی که در حرم مطهر ارائه می‌شود از نظر تعداد، تنوع و عمق قابل مقایسه با دیگر عتبات نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: بیشترین توان مالی و مرتبط با اوقاف در حرم مطهر رضوی مربوط به ۱۰۰ سال قبل است و طی یک قرن اخیر به آن میزان وقف جدی و اثر گذار نداشته‌ایم. بیشترین املاک و اراضی آستان قدس نیز مربوط به همان یکصد سال پیش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *