مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: آرامگاه فردوسی با بیشترین بازدید کننده نوروزی در صدر آمار بازدیدکنندگان از مجموعه‌های تاریخی فرهنگی و موزه‌های استان خراسان رضوی قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار، سیدجواد موسوی مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اعلام این خبر افزود: آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی هرساله در ایام نوروزی یکی از مقصدهای گردشگری فرهنگی و ادبی مهم کشور است که امسال از ۲۵ اسفند تا ۱۲ فروردین ماه جاری حدود 150 هزار نفر از این مکان بازدید کرده‌اند.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: نقش حکیم ابوالقاسم فردوسی و اثر سترگ شاهنامه فردوسی به عنوان مهم‌ترین حامل انتقال بخشی ازمیراث‌فکری، فلسفی، عرفانی و حماسی ادبی ایران به نسل‌های بعد از خود چنان است که ما هم‌اکنون نیازمند رجوع و بازخوانی مجدد شاهنامه برای تقویت و احیای بن مایه‌های هویت بخش اسلامی وایرانی خود در روزگار معاصر هستیم.

موسوی تصریح کرد: در زیر کاخ بلند منظومه حماسی حکیم حماسه سرای توس یعنی  شاهنامه همه ایرانیان توانستند هویت ملی خود را با تمسک واعتصام به ولایت اهل بیت نبی حفظ کنند و این مهم‌ترین دستاورد و میراث معنوی فردوسی است که به ایرانیان عرضه کرده است.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی افزود: شاهنامه فردوسی تحکیم دهنده و مقوم دو مولفه هویت دینی و هویت ملی ما ایرانیان است که در حال حاضر این دو نقش بی‌بدیلی در بازدارندگی نفوذ فرهنگ غربی که نتیجه آن ازخودبیگانگی فرهنگی است دارد.

موسوی ادامه داد: بی دلیل نیست که هر ساله بر میزان ارادتمندان به این شاعر حماسی افزوده می‌شود چرا که دربن مایه‌های معرفتی و ضمیر ناخودآگاه تاریخی ما ایرانیان حماسه‌هایی که برای ترویج ارزش‌های الهی و اسلامی با رویکردهای نگاه به هویت ملی باشد مهم‌ترین منابع تاریخ تفکر اسلامی و ملی ما ایرانیان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *