رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان گناباد گفت: اثر فرهنگی تاریخی موسوم به «چهارتاقی» روستای قوژد گناباد مرمت جامع می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار ، حمیدرضا محمودی قوژدی با اعلام این خبر افزود: این اثر فرهنگی تاریخی  متعلق به دور قاجاریه که در فهرست آثار ملی ایران به شماره ۱۲۹۲۳ مورخ ۱۹ مرداد ماه سال ۱۳۸۴ به ثبت رسیده است با همکاری و مشارکت شورای اسلامی و دهیاری روستای قوژد مرمت خواهد شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان گناباد ادامه داد: چهارتاقی قوژد یکی از معدود چهارتاقی‌های باقی‌مانده در شهرستان همچون چهار تاقی‌های دلویی است که به عنوان معماری آرامگاهی در قبرستان‌های قدیمی احداث می‌شده است.

محمودی قوژدی افزود: این نوع معماری تداوم معماری آتشکده‌های دوره ساسانی و اشکانی به لحاظ پلان است که تا دوره معاصر در این منطقه ادامه یافته است.

او تصریح کرد: بشن با پلان مربع که با پوشش کلمبو و آجر چینی عرق‌چین نمونه رایج چهارتاقی‌هاست، عناصر معماری چهارتاقی قوژد را تشکیل می‌دهد.

وی با بیان این‌که آسیب‌های ساختاری ناشی از عملکرد عوامل طبیعی در طول سالیان و نیز عدم رسیدگی باعث تشدید فرسودگی کالبدی این اثر شده است، افزود: پوشش آجری به علت لهیدگی و فرسودگی ملات‌های بین آجرها با عارضه ترک‌های شعاعی و ریزش آجرها در مرکز پوشش نیازمند اقدامات استحکام بخشی است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *