رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‌دستی شهرستان گناباد گفت: پایاب اثر فرهنگی تاریخی موسوم به «مسجد جامع بیدخت» بازسازی می‌شود

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار، حمیدرضا محمودی قوژدی با اعلام این خبر افزود: این اثر فرهنگی تاریخی متعلق به سده ۱۲ هجری که به شماره ۸۹۵۹  در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، با همکاری و مشارکت هیات امنای مسجد جامع بیدخت بازسازی و احیا خواهد شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان گناباد ادامه داد: پایاب مسجد جامع بیدخت که در فضای جلوخان این اثر ارزشمند بر روی مسیر قنات قرار داشت در اواخر دهه ۸۰ مسدود و تبدیل به آبنما شده است.

محمودی قوژدی افزود:  با توجه به این که این فضای جدید در حال حاضر علاوه بر این‌که اصالت بنا و یکپارچگی کارکردی را دچار خدشه کرده و بدون کارکرد و کاربری است، در راستای احیای اصالت‌های کالبدی و کارکردی، و اتصال و ارتباط مجدد با فرهنگ غنی گذشته ، سازه پایاب عین به عین بازسازی خواهد شد .

او تصریح کرد: این تغییر نگرش مدیریت این اثر فرهنگی تاریخی نسبت به حفظ اصالت های ملموس و ناملموس و تلاش برای احیای آن، اقدامی بسیار ارزنده و درخور تقدیر است .

محمودی قوژدی اظهار کرد: این نوع سازه‌ها «پایاب‌ها» همگی بر روی مسیر قنات برای ایجاد دسترسی آسان، استفاده و بهره‌برداری از آب احداث ‌شده است .

رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان گناباد گفت: پایاب مسجد جامع بیدخت محلی برای وضو گرفتن نمازگزاران بود که ضمن فراهم کردن این امکان، ارتقای کیفیت فضایی و بصری فضای جلوخان مسجد جامع را رقم زده بود .

محمودی قوژدی افزود: بازسازی این پایاب بر اساس اسناد و مدارک تصویری موجود با استفاده از مصالح همگن و ایدری و بهره از توان استاد کاران مجرب انجام خواهد شد .

شهرستان گناباد دارای ۱۷۷ اثر  ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران و بیش از ده‌ها اثر شناسایی شده و واجد ارزش و نیز ده‌ها جاذبه گردشگری و صنایع دستی منحصربه‌فرد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *