وزیر اقتصاد و دارایی کشور در اختتامیه نمایشگاه معرفی بسته ها و توانمندی های اقتصادی مناطق آزاد و ویژه خواستار حذف بروکراسی در این مناطق شد.

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار ، سید احسان خاندوزی در این مراسم از پیشنهاد شهردار مشهد مبنی بر مرکز ارایه خدمات سرمایه گذاری مستقر در این شهر به عنوان نقطه کانونی استقبال کرد.

وزیر اقتصاد و دارایی درباره اصلاحات ساختاری مناطق آزاد بر حذف بروکراسی در خود مناطق تاکید و عنوان کرد: باید فرآیندهای اداری و روند کسب موافقت ها در مناطق آزاد تسهیل شود.

وی همچنین افزود:لازم است مدیران مناطق آزاد از قید و بندهای مدیران مراکز همچون تهران رهایی یابند تا پروژه ها ماه ها و سال ها به تعویق نیفتد.

سخنگوی اقتصادی دولت در این خصوص خاطر نشان کرد : در حضور معاون اول رییس جمهور بیان داشته علی رغم داشتن قانون و مصوبه هیات وزیران هنوز هم در حوزه اجرا با مشکل مواجه هستند. لذا باید در برنامه هفتم توسعه زنجیر را از قیود مناطق باز کنند.

خاندوزی افزود: امروز سامانه های اطلاعات اقتصادی مناطق آزاد به سامانه های ملی متصل شده لذا دیگر ضعف نظارت که منجر به کج‌کاری شود وجود ندارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد:این اقدامات می تواند به تو سعه محلی و اجتماعی با رویکرد متناسب با ارزش های اجتماعی ایرانی در قالب یک بسته نسبت به کارنامه دولت های گذشته به حساب بیاید.

رشد دوبرابری سرمایه گذاری های داخلی وخارجی در مناطق آزاد وویژه اقتصادی

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور نیزدر مراسم اختتامیه دومین نمایشگاه معرفی بسته های سرمایه گذاری و توانمندی های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت:درحال حاضر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در حال نزدیک شدن به نقش خویش بر اساس نظریه اقتصاد مقاومتی هستند .

مشاور رئیس جمهور افزود: امروز در طول عملکرد دولت سیزدهم خوشبختانه ،دیگر نقدی نسبت به کج کارکردی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نداریم . چنانکه در این دوره سرعت سرمایه گذاری داخلی و خارجی وسرعت رشد طرح های عمرانی دو برابرشده است .

حجت الله عبدالملکی در ادامه خاطر نشان کرد: آورده اصلی ما در دومین نمایشگاه بسته ها و توانمندی های اقتصادی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان تفاهم نامه بوده است که نسبت به نمایشگاه قبلی در تهران چهار برابر و بسته ها نیز دو برابرشده است .

وی تصریح کرد: بدنبال اطلاع رسانی های بیشتر تمایل سرمایه گذاران برای بسته ها افزایش پیدا می کند .علاوه براین در کنار جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی، این مناطق طی شرکت در نمایشگاه ها بخاطر حضور در کنار یکدیگر اقدام به کار شبکه ای می نمایند و این هماهنگی روزبروز بیشتر می شود .

مشاور رئیس جمهور ضمن ابراز خرسندی از حضور وزیر اقتصاد و دارایی کشور در این مراسم تاکید کرد: لازم به ذکر است خاندوزی قبل از سمت وزارت اقتصادی سال ها در مناطق آزاد و ویژه پژوهش و مطالعات زیادی را در حوزه مناطق آزاد را در کارنامه خویش داشته است و درحال حاضر نیز متولی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است و طی مدت وزارت خویش به رفع مسائل و مشکلات مناطق اهتمام جدی داشته است .

مشهد متولی نمایشگاه های داخلی و خارجی

در ادامه این مراسم شهردار مشهد گفت : مشهد می تواند متولی برگزاری نمایشگاه های خارجی ایران در قاهره ،ریاض،بیروت و سایر نمایشگاه های خارجی باشد.

وی اظهار داشت : تصمیم داریم در جهت فرصت های استانی درگاه واحدی برای سرمایه گذاری ایجاد کنیم تا حوزه های مختلف دولتی با حضور در کنار هم با سرمایه گذاران ارتباط برقرار کرده و سرمایه آنها را جذب کنند.

وی اظهار داشت : این گونه نمایشگاه ها فرصت مناسبی است برای ارزیابی توانمندی هایی که می تواند در حوزه های مختلف باعث رونق اقتصادی شود.

در پایان این مراسم برترین های نمایشگاه به شرح زیر معرفی شدند:

غرفه برتر دربخش سرمایه گذاری ودرمیان مناطق آزاد ،منطقه آزاد کیش ودرمیان مناطق ویژه نیز منطقه پارسیان انتخاب شدند.

اما در بخش غرفه های برتر حوزه رسانه نیز درمیان مناطق آزاد هفتگانه ؛ منطقه آزاد انزلی

درمیان مناطق ویژه اقتصادی نیز،منطقه ویژه اقتصادی پارسیان و درمیان مناطق آزاد جدید هم منطقه آزاد اینچه برون انتخاب وهدایای خود را از دست وزیر اقتصاد ودیگر میهمانان حاضر دریافت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *