رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مشهد مقدس از آمادگی کامل مشهد الرضا برای استقبال از زائران دهه پایانی ماه صفر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار ، حسین امیرکلالی با اعلام این خبر افزود: با نزدیک شدن به روزهای آخر ماه صفر و بلافاصله پس از اربعین، مشهد مقدس همانند سالیان گذشته، شاهد حضور خیل عظیم مشتاقان و عاشقان بارگاه رضوی  شامل هیئت‌های مذهبی، زائران پیاده و کاروان‌های مختلف از اقصی نقاط داخل و خارج کشور خواهد بود.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مشهد ادامه داد: قرارگاه عملیاتی خدمات سفر مشهد مقدس پس از نوروز به‌صورت مستمر فعال بوده و در طی این مدت ۱۸ جلسه با بیش از ۳۰۰ مصوبه در خصوص میزبانی مناسب از زائران و مسافران ورودی داشته است.

کلالی تصریح کرد: با اصلاح ساختار ستاد اجرایی خدمات سفر شهرستان مشهد توسط معاون استاندار و فرماندار مشهد مقدس، چهار کارگروه تخصصی به ریاست معاونان فرماندار شامل: کارگروه فرهنگی، امنیتی، زیرساخت‌ها و نظارت و بازرسی و تنظیم بازار و همچنین ۱۲ کمیته تخصصی با عضویت دستگاه‌های مرتبط با خدمات سفر ایجاد شد که در این راستا و بر اساس هدف گذاری برای زیارت با کیفیت و آسان شکل گرفته است.

دبیر قرارگاه عملیاتی خدمات سفر مشهد مقدس افزود: به‌صورت ویژه و به منظور استقبال از زائران ایام پایانی ماه صفر از ماه‌ها قبل با بسیج همه امکانات دستگاهی و مردمی تلاش شد تا به اهداف پیش بینی شده دست یابیم.

کلالی گفت: در این راستا ظرفیت‌سازی برای تامین اقامت به تعداد ۷۰۰ هزار نفر شب در سه بخش اقامتگاه‌های رسمی، موقت و اضطراری و ایجاد سامانه مدیریت یکپارچه اسکان با امکان رصد لحظه‌ای ظرفیت‌های اسکان با قابلیت ارسال پیامک و محل اسکان (لوکیشن) پیش‌بینی شده از طریق تماس با تلفن پنج رقمی ۳۷۰۴۵ از مهم‌ترین اقدامات رفاهی برنامه‌ریزی شده است.

دبیر قرارگاه عملیاتی خدمات سفر مشهد مقدس تاکید کرد: در بخش تامین و توزیع کالاهای ضروری مورد نیاز زائران، تامین ۲۰ قلم کالای ضروری در دستور کار قرار گرفته و با ۷۰۰ واحد صنفی منتخب برای توزیع این کالاها با نرخ مصوب تفاهم‌نامه منعقد شده است.

کلالی افزود: همچنین با ایجاد ۱۲ بازار اختصاصی توسط شهرداری در پیرامون حرم مطهر رضوی تلاش شده تا کالاها به‌صورت مستقیم و با نرخ مصوب در دسترس زائران قرار گیرد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مشهد گفت: در حوزه اقدامات مرتبط با خدمات شهری نیز شهرداری مشهد مقدس با ایجاد ۸ پایگاه استقبال زائر در سه بخش خدمات تخصصی، عمومی و فرهنگی و خدمات مختلفی چون سرویس بهداشتی، واکس، ماساژ پا، شارژ و تعمیر موبایل، دوش حمام، برنامه‌های آئینی و فرهنگی و مذهبی به استقبال زائران خواهد رفت.

کلالی ادامه داد: هم‌چنین در این بخش برپایی موکب‌های خدمت‌رسانی در مسیرهای ورودی به حرم مطهر، آمادگی شش هزار و 200  پاکبان برای نظافت شهر به‌صورت شبانه‌روزی، فعال‌سازی آبسردکن‌ها، تامین وضوخانه پیرامون حرم مطهر، دوش حمام، فعالیت چهار هزار و 234 چشمه سرویس بهداشتی، ۲۳ پارکینگ به ظرفیت سه هزار و 930 عدد خودرو در هسته مرکزی شهر، تامین و تجهیز ۵۰ مرکز برای اسکان بیش از۶۶ هزار نفر شب زائر از اهم اقدامات پیش‌ بینی شده است.

امیر کلالی اظهار کرد: در راستای تامین آرد مورد نیاز هیئت‌های مذهبی و زائران پیاده و تهیه نان هتل‌ها و مراکز اقامتی و اسکان با تخصیص  هشت هزارتن سهمیه آرد فوق العاده و تعیین نانوایی‌های منتخب ساماندهی خوبی صورت پذیرفته تا از تجمع و ایجاد صف در نانوایی‌ها جلوگیری شود.

دبیر قرارگاه عملیاتی خدمات سفر مشهد مقدس افزود: در حوزه بازرسی و نظارت نیز با ایجاد چهار پایگاه ثابت پیرامون حرم مطهر و استفاده از ۵۰۰ بازرس از ۱۴ دستگاه نظارتی و همچنین بازرسان افتخاری اتاق اصناف در لحظه و پیرامون حرم مطهر نحوه ارائه خدمات و فروش کالا با نرخ‌های مصوب بررسی و به شکایات احتمالی رسیدگی خواهد شد. همچنین برای تامین بهداشت و سلامت زائران عزیز نیز ۷۳ ایستگاه سلامت راه اندازی و ارائه خدمت خواهند داشت و تعداد ۳۵ داروخانه به‌صورت شبانه روزی پیرامون حرم مطهر فعالیت خواهند داشت.

وی خاطر نشان کرد : ایجاد ۱۴ پایگاه سیار امداد و نجات و اختصاص  ۳۵ تیم خودرویی و استفاده از سه هزار و 500 نیرو از جوانان داوطلب از سراسر کشور به‌صورت شبانه‌روزی در پنج روز آخر ماه صفر خدمات ویلچر برای زائران کم‌توان و ناتوان از مهم‌ترین اقدامات کمیته امداد و نجات خواهد بود.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مشهد تصریح کرد: به منظور رفاه حال زائران در ورود و خروج از مشهد الرضا(ع) نیز تامین و افزایش ناوگان هوایی، ریلی و زمینی از ماه‌ها قبل در دستور کار کمیته حمل ونقل بوده و با ایجاد سامانه آنلاین فروش بلیط کار فروش بلیط اتوبوس به صورت برخط و مکانیزه انجام خواهد شد تا از سردرگمی و ایجاد صف در پایانه های خروجی جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *