در نشست خبری و با حضور مسئولین آستان قدس رضوی و اصحاب رسانه برنامه های دهه آخر صفر حرم مطهر رضوی اعلام شد

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار ، دکتر عبدالحمید طالبی در نشست خبری برنامه‌های آستان قدس رضوی در دهه آخر ماه صفر، که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: لازمه ارتقای هر فعالیتی آسیب‌شناسی تقویت نقاط قوت و شناسایی نقاط ضعف‌هاست، از همین رو به منظور ارائه خدمات درخور و شایسته به زائران، برنامه‌ها و خدماتی که طی سال‌های قبل در آستان قدس رضوی و سطح استان برگزار شده بود در قالب جلساتی آسیب‌شناسی شد.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی ادامه داد: سال گذشته در ایام آخر ماه صفر تجربه مواکب را درحریم حرم مطهر تجربه کردیم و امسال در نظر داریم با طراحی و برنامه‌ریزی مناسب بهتر از سال گذشته این خدمات را دنبال کنیم.

وی با اشاره به ضرورت فعال‌سازی برنامه‌های فرهنگی در مواکب خدمت‌رسانی، گفت: به منظور خدمت‌رسانی هر چه شایسته‌تر به زائران، کمیسیون‌های فرهنگی با موضوعات فرهنگی، نقل و انتقالات و سلامت در کارگروه ملی زیارت تشکیل شد و در حوزه فرهنگی، برنامه‌های متعددی در دستور کار قرار گرفت.

طالبی به موضوع حجاب اشاره کرد و افزود: یکی از دغدغه‌های امروز جامعه موضوع حجاب است که در همین راستا تبلیغات محیطی در خصوص این واجب شرعی و سیاسی در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: پس از رویداد عظیم اربعین حسینی، مشهدالرضا (ع) مورد توجه است و امیدواریم همانند مهمان‌نوازی مردم عراق میزبان خوبی برای زائران بارگاه نورانی ثامن الحجج (ع) باشیم.

وی در ادامه یکی از تأکیدات تولیت آستان قدس رضوی در این ایام را توجه به مناسبت رحلت رسول گرامی اسلام (ص) دانست و تصریح کرد: در همین راستا یکی از برنامه‌هایی که در شب رحلت پیامبر (ص) تدارک دیده شده است گردهمایی بزرگ قاریان در حرم امام رضا (ع) است.

طالبی با اشاره به تقارن ایام دهه پایانی ماه صفر و تعطیلات تابستان، گفت: امسال شاهد حضور خیل عظیم زائران به مشهدالرضا (ع) خواهیم بود و در نظر داریم با برنامه‌های تدارک دیده شده پاسخگوی این زائران باشیم.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی شعار برنامه‌های دهه آخر ماه صفر را «آرام جان‌ها» ذکر کرد و افزود: قرارگاهی در سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی راه‌اندازی شده است که با همکاری سایر نهادهای فرهنگی همچون حوزه علمیه، سازمان تبلیغات و… حرکت جمعی را برای پوشش برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی در استان و شهر مشهد به اجرا در می‌آورند و به زائران پیاده ارائه خدمت می‌کنند.

وی، با اشاره به تدارک ۱۷۸ عنوان برنامه علمی و فرهنگی در این ایام گفت: از این تعداد برنامه ۲۸ برنامه محوری اعم از راه‌اندازی موکب‌های فرهنگی در پیاده راه آیت الله طبسی و ره باغ حضرت زهرا (س) ، برگزاری نشست‌های تخصصی توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی، میزبانی و اجرای برنامه ویژه زائران غیر ایرانی و اهل سنت و …ویژه زائران طراحی شده است.

طالبی هدف از برگزاری این برنامه‌ها را ارتقای اثر بخشی معرفتی در خصوص تحقق زیارت متعالی و ارتقای کمی و کیفی خدمت فرهنگی و تسهیلات زیارت دانست و به افزایش مشارکت‌های مردمی در سطح استان، ملی و بین‌المللی تاکید کرد.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی همچنین از توزیع سه ویژه نامه با عناوین گلدسته، نگارخانه و آرام جان‌ها ویژه زائران پیاده در مواکب و محل اسکان آنها خبر داد و گفت: بنیاد کرامت رضوی با ارائه خدمت از مبدا تا مبدا، فعال‌سازی کانون‌های خدمت و حمایت از مواکب خدمت‌رسان و همچنین بنیاد بهره وری نیز با حمایت از مواکب آستان قدس رضوی و سطح شهر مشهد و تشکل‌های مردمی آماده خدمت رسانی به زائران در این ایام هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *