مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان رشتخوار از اهدای ۵۰۰ میلیون ریال توسط خیر نیک اندیش برای مرمت پل تاریخی سالار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار، کاظم کامیاب با اعلام این خبر افزود: هم‌زمان با هفته گردشگری در یک عمل خیرخواهانه آقای کریم کاظمی قرائی بخشی از هزینه مراسم درگذشت مادرش را به مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال برای مرمت پل تاریخی سالار اختصاص داد.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان رشتخوار  ادامه داد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در آینده‌ای نزدیک عملیات مرمت و احیای گلدسته‌های این پل تاریخی توسط اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان رضوی آغاز خواهد شد.

او با بیان این‌که پل تاریخی سالار در ۲۷ کیلومتری محور رشتخوار به تربت حیدریه بر روی کال سالار ساخته شده است، تصریح کرد: این پل با هفت دهانه کوچک و بزرگ به ارتفاع ۷ متر حدود ۷۵ متر طول و ۶/۵ متر پهنا دارد‌.

کامیاب اظهار کرد: این اثر تاریخی سال ۱۲۹۸ هجری شمسی در اواخر دوره قاجار به دستور کاظم خان قرائی و به سعی و اهتمام حاج سلطانعلی خان قرائی (حاجی خان یاور) توسط حجی میرزا محمد معمار مسجد گوهرشاد ساخته شده است.

پل تاریخی سالار به شماره 8285 مورخه 24/1/1382 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

خبرنگار : حسین ضیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *