مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: با هدف تجلیل و تکریم اصحاب وقف همایش استانی یاوران وقف 16 مهرماه برگزار می شود

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار، حجت الاسلام والمسلمین محمد احمدزاده در نشست خبری هفته وقف در جمع اصحاب رسانه بیان کرد: امسال با توجه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز وقف از 27 صفر به 16 ربیع الاول منتقل گردیده است، از این رو در سال جاری برنامه های هفته وقف از تاریخ 10 الی 16 مهر مطابق با 16 الی 22 ربیع الاول اجرا می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با بیان عنوان روزهای هفته وقف، گفت: دوشنبه ۱۰ مهر ماه، با عنوان وقف، رسانه، ترویج فرهنگ وقف، سه شنبه ۱۱ مهر ماه روز وقف، قرآن، سنت نبوی، سیره معصومین، چهارشنبه ۱۲ مهر با عنوان وقف، اقتصاد پایدار، رشد تولید، پنج شنبه ۱۳ مهر با عنوان وقف، امام زادگان، ترویج فرهنگ زیارت، جمعه ۱۴ مهر با عنوان وقف، حمایت از خانواده، ترویج سبک زندگی اسلامی، شنبه ۱۵ مهر باعنوان وقف، حمایت از نخبگان علمی و دانش بنیان ها و روز یکشنبه با عنوان وقف، سلامت جامعه، تکریم واقفین و خیرین نام گذاری شده است.

وی با بیان این که وقف یکی از احکام ‌پیشرفته و متعالی اسلام است که رهبر معظم انقلاب بر اجرای این حکم تاکید و به عنوان یکی از احکام ممتاز جامعه اسلامی نمود برجسته ای دارد، گفت: امانت داری متولیان موقوفات، دیده شدن آثار و برکات وقف و عمل صحیح به موقوفات موجب تشویق مردم و توسعه و گسترش فرهنگ وقف می شود و وقف به جایگاه واقعی خود خواهد رسید.

حجت الاسلام والمسلمین احمدزاده با اشاره به برگزاری همایش یاوران وقف در 12 شهرستان استان، افزود: همایش استانی با هدف تجلیل و تکریم اصحاب وقف در روز یکشنبه ۱۶ مهر برگزار می شود.

حجت الاسلام احمدزاده تصریح کرد: در طی یک سال گذشته ۱۷۵ میلیارد تومان در حوزه  اجرای امینانه واقفین در مساجد ، حسینیه ها، مدارس و مجموعه های وقفی در حوزه جهیزیه، بسته معیشتی، لوازم التحریر در طرح مهر تحصیلی، آزادی زندانیان جرایم غیر عمد، اعزام هزار و 300 مبلغ به اماکن متبرکه و مناطق محروم، برپایی مواکب اربعین و دهه آخر صفر مصرف شده است.

وی با اشاره به انجام ۲۰۰ فعالیت فرهنگی در حوزه وقف و کمک به ۲۰۳ مسجد در طی یک سال، گفت: طی یک سال گذشته ۱۳۰ وقف جدید در حوزه های مذهبی فرهنگی اجتماعی، موضوعات روز و … به ثبت رسیده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی تصریح کرد: در یک سال گذشته پروژه عمرانی موقوفات و بقاع متبرکه و پروژه سرمایه گذاری با هزینه ای بالغ  یک هزار و 291 میلیارد ریال انجام شده است. همچنین 52 نیروگاه خورشیدی با ظرفیت تولید  دو هزار و شش کیلو وات ساعت برق در محل موقوفات و بقاع متبرکه به بهره برداری رسیده است.

وی بیان کرد: در یک سال گذشته در مجموع پروژه های عمرانی، نیروگاه های برق خورشیدی و حوزه کشاورزی، دامپروری و پرورش ماهی موقوفات و بقاع متبرکه  774 هزار و680 نفر روز به صورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار شده اند.

حجت الاسلام احمدزاده  با اشاره به کلنگ زنی چهار پروژه در هفته وقف، افزود: شناسایی، جذب و صدور احکام تعداد 171 نفر به عنوان امین موقوفات با هدف تثبیت اراضی موقوفه و ارتقای بهره وری موقوفات با استفاده از ظرفیت‌های مردمی، همراه با برگزاری دوره های آموزشی که این امر رشد 40 درصدی عوائد موقوفاف را به همراه داشته است، از دیگر اقدامات در طی یک سال گذشته بوده است.

وی با بیان این که در یک سال اخیر اسناد اجاره 32 هزار و 128 رقبه موقوفات استان بروز رسانی شده است و برای هفت هزار و 659 رقبه سند اجاره تنظیم شده است ؛ اظهار کرد:  695 برگ سند مالکیت به نام موقوفات صادر شده است که موجب سند دار شدن هزار و 579 رقبه شده است و 546 سند اطلاعات آن در سامانه ثبتی بروز رسانی شده است. همچنین توسط گشت حفاظت اراضی 185 مورد رفع تصرف انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *