رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور گفت: نیروی انسانی مهم ترین رکن تولید است که در سند تحول دانشگاه، برنامه ریزی برای تربیت و تامین تکنسین‌ها و مهندسین حرفه‌ای برای صنایع کشور است.

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار، عرفان خسرویان، در سومین کنسرسیوم مهارت و اشتغال که در سالن همایش‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای شهید منتظری مشهد برگزار شد، گفت: مسئله اشتغال در دنیا، جزء مسائل پیچیده دولت‌ها و کشورها است که با سرمایه گذاری واحدهای صنعتی گره خورده است. از یک طرف باید دولت‌ صنایع را توسعه دهد و از سمت دیگر موانع تولید را از جلوی پای صنعتگران بردارد.

وی ادامه داد: یک رکن مسئله تولید، تامین نیروی و سرمایه انسانی است. در سند تحول دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور برنامه‌ریزی بر این امر شده است تا تکنسین‌ها و مهندسین حرفه‌ای برای صنایع کشور تامین شود که نیاز به یک برنامه جامع دارد. دانشگاه و صنعت باید تعامل کنند، انتظارات را مطرح نمایند تا بتوانند به یک نقطه مشترک برسند و دانشجویان که وارد دانشگاه می‌شوند، بعد دو سال بدانند آینده شغلی آنها کجاست.

خسرویان با اشاره به این که باید اطلس مشاغل استان تدوین شوند و نیاز سنجی در واحد صنعتی داده شود، عنوان کرد: طبق گزارش مجامع بین‌المللی، در زنجیره صنعتی از کشورهای اطراف عقب افتاده‌ایم. در بسیاری از شهرک‌های صنعتی نیروی کار ماهر صنعتی کمتر دیده می‌شود. مهاجرت به کشورهای دیگر وجود دارد. اینها چالش‌هایی است که در مقابل صنعت وجود دارد که اگر کاری نکنیم در ۵ سال آینده بحران خواهیم داشت.

ریاست دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور با بیان اين که صنعتگران باید دانشگاه را خانه خود بدانند، تصریح کرد: بعد کرونا پنج حوزه محور پیشران اقتصاد در دنیا در نظر گرفته شده است. محور اول؛ طراحی و ساخت و تولید پیشرفته که ساده‌ترین آن قطعه سازی است، که نیاز به تکنسین برق و میکانیک دارد که در دانشگاه فنی و حرفه‌ای تربیت می‌شود.

وی افزود: صنایع حمل و نقل پیشرفته و ارتباطات، حوزه فناوری اطلاعات، it، هوش مصنوعی و اقتصاد دیجیتال، صنعت زیست فن‌آوری و حوزه انرژی اعم از انرژی فسیلی و انرژی‌های تجدید پذیر، از حوزه های دیگر پیشران اقتصاد آینده کشورها است. در حوزه فناوری اطلاعات در دانشگاه انجمن های خوبی داریم. در حوزه زیست فناوری برنامه ریزی ها فعال سازی در راستای مکمل صنعت مهندسی است.

خسرویان بیان داشت: در حوزه انرژی‌ها دسترسی کشور ما بالا است. اما بسیار خام فروشی داریم، دانشگاه آمادگی ورود به این حوزه را دارد. کنسرسیوم مهارت و اشتغال که با طرح تات انجام می‌گیرد، شروع همکاری دانشگاه فنی و حرفه‌ای با صنایع است، که باید آمایش برنامه درسی، اصلاح هرم هیات علمی و اصلاح تجهیزات و آزمایشگاه داشته باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *