کنگره ملی امامزادگان محمد محروق و ابراهیم علیهماالسلام نیشابور در نیمه اول تیرماه سال جاری در نیشابور برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار، در نشست خبری کنگره امام زادگان محمد محروق و ابراهیم علیهما السلام شهرستان نیشابور حجت الاسلام و المسلمین محمد احمدزاده مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: ۳۰۵ بقعه متبرکه در استان خراسان رضوی وجود دارد که یک پنجم این بقاع متبرکه در نیشابور است و از این تعداد چند امام زاده هستند که شهرت بین المللی دارند و امامزاده محمد محروق(ع) از جمله این امامزادگان است.

وی افزود: یکی از وظایف ما شناساندن گوهر‌هایی است که در بقاع متبرکه مدفون هستند و متاسفانه شناسایی کافی در سطح جامعه از این عزیزان وجود ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین احمدزاده با بیان این که در نیشابور امام زادگان و نیز شخصیت‌ های مذهبی بی نظیری همچون؛ امامزاده محمد محروق(ع) , امامزاده ابراهیم(ع)، بانو بی بی شطیطه و جناب فضل بن شادان نیشابوری مدفون هستند که باید به آنها پرداخته شود، ادامه داد: امامزاده محروق(ع) شخصیت ممتازی است و تنها امام زاده‌ای است که امام رضا(ع) در مسیر حرکت خود از مدینه به مرو، زمانی که به نیشابور رسیدند، فرمودند: مخدوم ما اینجا مدفون است باید به زیارت ایشان برویم این نشان از شخصیت امامزاده محمد محروق و جایگاه ایشان دارد.

وی گفت: ایشان شخصیتی مجاهد، شهادت طلب، موثر بودند و از جمله الگو‌هایی است که باید ایشان را بشناسیم و به آنها ادای احترام کنیم و لازم است یک کار علمی گسترده در این خصوص انجام شود.

مدیرکل اوقاف وامور خیریه خراسان رضوی گفت: برای بالا بردن جنبه علمی این کنگره و ایجاد اشتیاق دانشجویان و علاقمندان جهت ارائه مقاله به کنگره، این مقالات در سامانه ISC که پایگاه استنادی علوم جهان اسلام می باشد ثبت گردید.

حجت الاسلام والمسلمین احمدزاده بیان کرد: بیش از ۲۵ پژوهشگر بنیاد پژوهش ها به این همایش مقاله ارسال کردند.

وی عناوین فراخوان آثار علمی را شخصیت شناسی امام زادگان محمد محروق و ابراهیم ، هدف امام رضا(ع) از زیارت امام زاده محمد محروق(ع)، نقش علویان به ویژه امام زادگان محمد محروق و ابراهیم علیهما السلام در ارتقا فرهنگ و تمدن نیشابور، نقش بقعه امام زادگان محمد محروق و ابراهیم علیهما السلام در کاهش آسیب های اجتماعی و… عنوان کرد.

 

خبرنگار : سید علی میرپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *