حذف شرکت تعاونی پنجاه ساله توسط تعاونی تازه تاسیس توسعه و تجهيز باغداری میثاق سپهر، شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات استان‌های خراسان و مسائل پیش‌آمده در خصوص انتخابات هیات مدیره داستان عجیبی دارد.

۱۰۵ هکتار زمین توسط شرکت تعاونی خریداری می‌شود، اما از سر فصل دارایی‌های شرکت حذف می‌گردد. تعاونی تازه تاسیس توسعه و تجهيز باغداری میثاق سپهر در موازات شرکت تعاونی تاسیس می‌شود و اقدام به تصرف غیر قانونی اراضی شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات می نمایند

لازم به ذکر است در مجمع عمومی سال ۱۴۰۰ این  یازده  نفر از شرکت اخراج می‌شوند و بعد همین افراد توسط مجمع برگزار شده از سوی اداره کل تعاون بعنوان اعضای هیات مدیره و بازرسان اصلی وعلی بدل انتخاب می شوند

محمدرضا نیکو، رئیس هیات مدیره شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات استان‌های خراسان، در جمع خبرنگاران گفت: در سال ۷۶؛ ۱۰۵ هکتار زمین در پیچ ساغروان بنام شرکت تعاونی خریداری شد. تا سال ۹۶ این اراضی توسط خود هیات مدیره اداره می شد.

وی با بیان عضویت پنج هزار نفر از کارمندان بانک صادرات در شرکت تعاونی، افزود: در سال ۹۶ توسط عده‌ای از همکاران بازنشسته تربت حیدریه و گناباد که در مشهد ساکن بودند، با تشکیل هیات امنای زمین های بوستان سپهر بانک صادرات ایران اقدام به تصرف غیر قانونی این اراضی می نمایند

در سال ۹۸ که هیات مدیره جدید شرکت انتخاب می شوند با این افراد جلسه برگزار می‌کند تا موارد قانونی را به آنان یادآوری نمایندکه شرکت تعاونی، هیات مدیره و مدیرعامل دارد وهمچنین  توانایی اداره دارایی شرکت را نیز دارد.

رئیس هیات مدیره شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات خراسان با اشاره به این که این اراضی از سرفصل دارایی‌های شرکت حذف شده بود، تا اثری از این دارای در حسابداری شرکت نباشد ، اظهار کرد: اداره تعاون کارشناسی را جهت بررسی موضوع به شرکت می فرستد تا موضوع بررسی و گزارش شود.در بند سه این گزارش که دارایی شرکت است، اعلام شده که این اراضی در دارایی های شرکت ثبت نشده که باید مجدداً ثبت گردد.

نیکو عنوان کرد: در سال ۹۸ در ۱۵ مورد از این افراد شکایت کردیم که در بازپرسی ۲۱۶ است و هنوز به دادگاه نرفته است. در تاریخ 29/۲/1400  مجمع برگزار کردیم و به علل بحث‌های مالی، موازی کاری، معاملات غیرقانونی و فروش سهام همکارانی که فوت کرده‌اند،۱۱ نفر  از اعضای شرکت را اخراج کردیم.

بعد از پایان زمان مسئولیت هیات مدیره که مقارن با ایام کرونا بود، چندین بار تقاضای برگزاری مجمع عمومی و انتخاب هیات مدیره داشتیم که ستاد کرونا اجازه این کار را نداد و عنوان داشتند که برگزاری هرگونه تجمع در حال حاضر وتا زمان فروکش کردن ویروس کرونا ممنوع است.

وی ادامه داد: اداره تعاون با همکاری اعضای اخراج شده در مجمع ۱۴۰۰تعاونی بانک صادرات اقدام به برگزاری مجمع در سال ۱۴۰۱ و برخلاف پروتکل ستاد کرونا می نماید و با انتخاب همین اعضا اخراج شده به عنوان اعضای هیات مدیره وبازرسان اصلی وعلی بدل می کنند

این در حالی است که این افراد از شرکت اخراج شده بودند و برای عضویت مجدد باید مجمع فوق العاده و موافقت اعضا گرفته می‌شد.

رئیس هیات مدیره شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات استان‌های خراسان با عنوان نمودن این که در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، حدود ۵۰ نفر از اعضا شکایتی را به دادگاه تقدیم کرده‌اند ودر خواست ابطال مجمع برگزار شده از سوی اداره تعاون را کرده اند افزود: درابتدا شعبه رای به عدم ثبت هرگونه تغیرات صادر کرد اما متاسفانه بعدا با لغو دستور خود موجبات گرفتاری های فراوانی را برای شرکت وپرسنل آن واعضا به وجود آورد

وی افزود: ما علاقه‌ای به ماندن در هیات مدیره نداریم، اما شرکت را به نا‌اهلان تحویل نمی‌دهیم. باید این انتخابات ابطال شود و در یک مجمع عمومی دیگر با حضور اکثریت اعضای شرکت ونمایندگان سازمان متولی انتخابات مجددا برگزار گردد.

غلامرضا ناصری، مدیرعامل شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات استان‌های خراسان نیز بیان داشت: من مسئول اجرایی بودم که خط مشی را که هیات مدیره تعیین می کرد. اجرا وپیگری می کردم و این امر به استناد آیین نامه های وزارتخانه تعاون وقوانین آن بوده است.

وی افزود: ادامه فعالیت و عضویت در شرکت تعاونی نیز باید موافقت اعضای مجمع را داشته باشد که اداره تعاون این مهم را نادیده گرفته وعلیرغم نامه مکتوب خودشان مبنی بر اقدام قضایی از سوی اعضای اخراج شده وابطال این مصوبه مجمع در سال ۱۴۰۰خود دست به اقدامات غیر قانونی زده است .

وی درادامه افزود: از آنجایی که اداره تعاون هیچ دسترسی به اسامی واعضا شرکتهای تعاونی ندارد اسامی و لیست اعضای شرکت تعاونی بانک صادرات را از کجا وچگونه وتوسط چه کسانی تایید شده است تهیه کرده که این سوال تا کنون بی پاسخ مانده است،چون این فقط مدیران وبازرسان شرکت هستند که مجوز قانونی برای این کار را به استناد ماده ۱۶ آیین نامه بخش تعاون در اقتصاد را دارند که این مهم هیچگاه انجام نشده است

ناصری با بیان این که این اراضی قبلا قیمتی نداشت و اکنون دارای ارزش شده است، موجبات این همه گرفتاری سودجوی سودجویان را برای شرکت واعضا ان فراهم کرده است

وی با بیان این نکته که : سرمایه ثبتی شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات خراسان ۱۲۰ میلیون تومان است که مبلغی بالایی نیست، اما علت برخی نفوذها را ازسوی عوامل متعدد  متوجه نمی‌شویم.

ما درخواست داریم، اداره تعاون با اسناد و مدارک اثبات کند انتخاباتی که برگزار نموده قانونی بوده است. همچنین بعد از ۵ سال پرونده از شعبه ۲۱۶ بازپرسی به دادگاه جهت تصمیم گیری نهای ارسال گردد .

علیرغم انجام حسابرسی های متعددی سوی دادگستری توسط کارشناسان رسمی واعلام نتیجه آن که حاکی از صحت وسلامت عملکرد مدیران شرکت بوده .متاسفانه تنها راه برای ادامه فعالیت‌های غیر قانونی مدیران شرکت توسعه وتجهیز میثاق سپهرکه هم زمان در حال حاضر به عنوان هیات مدیره تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات نیز انتخاب،شده اند.سعی برانحلال شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات با ۵۰سال قدمت توسط این افراد می باشد .لازم به توضیح می باشد گزارش رسمی کارشناس رسمی دادگستری درامور تعاون خود شاهد وگواهی براین اظهارت می باشد که متاسفانه این گزارش که حاکی از تضاد منافع وتخلفات انجام شده از سوی اداره تعاون می باشد علنی نشده است .

در پایان ایشان اعلام نموند باتوجه به انجام تخلفات بی شمار از سوی اداره تعاون خواستار ابطال مجمع از سوی دادگاه حقوقی شبعه ۱۷ مشهد و برگزاری مجمع جدید توسط خود تعاونی باحضور نمایندگان اداره کل تعاون و نماینده محترم دادگستری کل استان هستیم تا ان شالله بتوانیم این تعاونی وسرمایه اعضا آن را صالحین تحویل نماییم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *