معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استاندار خراسان رضوی گفت: پنج میلیون و ۸۰۷ هزار و ۱۸۷ زائر از ۱۵ اسفند ماه ۱۴۰۱ تا پایان چهارم فروردین ماه امسال، وارد استان خراسان رضوی شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار، حجت الاسلام و المسلمین حجت گنابادی‌نژاد در نشست خبری قرارگاه عملیاتی مرکزی زائران خراسان رضوی که در استانداری برگزار شد، با بیان این مطلب درباره ضریب اشغال واحدهای اقامتی استان اظهار کرد: به صورت میانگین طی این مدت ۸۲ درصد از اماکن رسمی، ۷۴ درصد اماکن موقت و ۲۸ درصد اماکن اضطراری مورد استفاده قرار گرفته است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استاندار خراسان رضوی با اشاره به این که تمهیداتی برای رعایت موازین شرعی در محیط‌های مربوط به زائران صورت گرفته است، افزود: صرفا در واحدهای اقامتی برای زائرانی که امکان روزه گرفتن ندارند، امکانات لازم پیش بینی شده است .

او ادامه داد: بنابراین هیچ واحد صنفی و پذیرایی خارج از این چارچوب در ساعات روز حق فعالیت ندارد.

حجت الاسلام گنابادی نژاد درباره حضور برخی افراد در خودرو و استفاده نکردن از فضاهای اقامتی فراهم شده در مشهد، گفت: تعداد اندکی زائران که در خیابان های منتهی به حرم در خودرو شخصی حضور دارند، گشت‌های هدایت و راهنمای زائر به آن‌ها مراجعه کرده و انواع مراکز اقامتی فراهم شده را به آن اعلام کرده‌اند، اما خودشان علاقه به حضور در واحدهای اقامتی یا پذیرایی ندارند که به شرایط خاص خودشان مربوط می‌شود.

هم‌چنین مدیر کل میراث‌فرهنگی ،گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: امسال با شعار «همه خادم الرضائیم» زیارت خانوادگی با هدف همدلی بیشتر، در دستور کار قرار داشت و برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه صورت گرفت و تلاش شد زائران را از مبدا تا مبدا راهنمایی و مدیریت کنیم .

سید جواد موسوی با بیان این که امسال سفرهای نوروزی تقریبا از نیمه اسفند آغاز و در چند دوره زمانی توزیع شد، اظهار کرد: مراسم سنتی چراغ برات یکی از مناسبت‌هایی است که جریان سفر به استان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، این آئین کهن ضریب اشغال واحدهای اقامتی استان را به 80 درصد افزایش داد.

او تصریح کرد: با برنامه‌ریزی صورت گرفته با ازدحام جمعیت که به خدمات اقامت یا حمل و نقل نیاز داشته باشد، مواجه نشدیم چون زیرساخت‌ها و ظرفیت‌ها را افزایش دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *