مدیر امور شیلات و آبزیان خراسان رضوی گفت: بزودی دومین مرکز پرورش کروکدیل در مشهد  افتتاح می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار، مجید طاهرپورمدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در نشست خبری در محل جهاد کشاورزی استان اظهار کرد: دومین مرکز پرورش کروکدیل در مشهد به‌زودی افتتاح می‌شود. اولین مرکز در ملک‌آباد و پرورش کروکدیل در راستای مصارف گردشگری است.

مدیر امور شیلات و آبزیان خراسان رضوی گفت: با توجه به پتانسیل‌های موجود در پرورش ماهی در خراسان رضوی، سرانه مصرف استان با عدد ۷.۲ از میانگین کشوری فاصله دارد.

وی گفت: تأسیس و راه‌اندازی دو کارخانه بزرگ آبزیان با ظرفیت ۶۰ هزار تن در شهرستان قوچان و یک کارخانه ۱۰ هزار تنی در سبزوار را در استان داریم که به بهره‌برداری رسیده است. همچنین یک کارخانه ۶۰ هزار تنی هم در مشهد تا پایان سال افتتاح می‌شود. این کارخانه‌ها نقش بزرگی در برآورده‌کردن نیاز استان و صادرات به کشورهای همجوار مثل افغانستان و ترکمنستان دارند.

به گفته طاهرپور یکی از اقدامات شاخص استان در حوزه تولید، پرورش ماهیان خاویار است. ما پنج مرکز پرورش ماهی خاویار در استان داریم که ۴ واحد در شهرستان سبزوار و یک واحد در شهرستان داورزن فعال است که ۵۰ تن گوشت و ۱۱۰ تن خاویار روانه بازار کرده است.

مدیر امور شیلات و آبزیان خراسان رضوی افزود: مزرعه جدید ما هم در شهرستان کلات به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید که جمعاً شش مرکز می‌شود. همچنین دو مجوز ۲۰ و ۳۰ تنی تولید خاویار در قالب پروانه تأسیس در گناباد صادر شده است.

وی درباره تولید ماهی خاویار تصریح کرد: برای اولین بار امسال استحصال ماهی خاویار در استان انجام شده و نیاز ما به سایر استان‌ها را در بحث استحصال خوشبختانه رفع کرده است که مسلماً بر هزینه‌های تمام‌شده تولید این ماهی تأثیرگذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *