رییس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان این که ‌چالش و مسئله بزرگ مؤسسات نداشتن همگرایی و هم افزایی بین مجموعه های خیریه و عدم تسهیل گری توسط حاکمیت است؛ گفت: اوقاف می خواهد هم گرایی صورت گیرد و امروز اگر می خواهیم هم افزایی داشته باشیم و دررتبه های اول جهان باشیم باید موسسات کنار هم قرار گیرند.

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار، همایش مدیران مؤسسات خیریه فعال استان خراسان رضوی با هدف تبیین اهداف و بیان عملکرد ستاد امور هماهنگی امور خیریه استان با سخنرانی رئیس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان و فرماندار مشهد در تالار فرهنگی نور مشهد برگزار شد.

رییس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف در این مراسم با بیان اینکه برای ترویج فضای مهربانی در جامعه، باید از طریق ستاد هماهنگی امور خیریه خراسان رضوی کار خیر، نوع دوستی، انسان دوستی و هم نوع دوستی را در جامعه ترویج و این را در بین مردم فرهنگ سازی نماییم.

وی تصریح کرد: بر اساس آمار سال 2021 اندونزی رتبه اول، کنیا دوم، نیجریه سوم و میانمار رتبه چهارم و ایران در رتبه 32 قرار گرفته است در حالی که رتبه ایران با توجه زکات، خمس، صدقه ، ساختار وقف و … در این رتبه نباید باشد و این نشان می دهد ایران متاسفانه در موضوع خیریه ها واگرایی حکمرانی دارد و چون مجموعه ای نیست که آمار و اطلاعات را جمع آوری کند در رتبه 32 جهان قرار دارد.

وی با بیان اینکه 200 هزار موقوفه در کشور داریم و هزار و 1100 سال پیش وقفی ایجاد شده که الان نیز وجود دارد، گفت: در کشور ما کار خیر تعریف مشخصی ندارد و زکات و خمس به عنوان کار خیر تلقی نمی شود در حالی که در اندونزی و کشورهای مسلمان تعریف شده است.

حجت الاسلام احمد شرفخانی بیان کرد: بخش قابل توجهی از کشورها نگاه بشردوستانه در کار خیر دارند و نگاه معنوی و دینی حاکم نیست ولی کشور ما کارهای خیر بر اساس نگاه دینی و معنویت انجام می شود.

وی اظهارکرد: در قانون مالیاتی کشورهای مختلف، از افراد ثروتمند از جمله کارخانه دارها می خواهند به جای پرداخت مالیات، پول آن را صرف ساخت بیمارستان کنند و خود نیز عهده دار اداره آن باشند ولی متاسفانه در ایران چنین اتفاقی نمی افتد.

رییس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امورخیریه گفت : موسسه خیریه ای اگر هزار نفر مشارکت بگیرد ولو با مبلغ اندک، از نظر پایش و رتبه بندی بالاترین رتبه است چرا که مشارکت کردن یعنی مسئولیت اجتماعی را در جامعه رواج دادن و موجب توسعه می شود.

وی با بیان این که نگاه ما استفاده از ظرفیت مردمی است، افزود: موسسات خیریه را به سمت نوآوری های تامین‌مالی در امر خیر و مشارکت های مردمی ببرید.

 

خبرنگار : سید علی میرپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *