معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی در جلسه کارگروه مدیریت چرا و ساماندهی کوچ بابیان این که مراتع با توجه به ارائه خدمات متنوع زیست محیطی بسیار ارزشمند هستند، گفت : متاسفانه به دلیل چرای بی رویه دام و بهره برداری غیراصولی، مراتع در حال از بین رفتن است .

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار ، علی شکاری طرح مدیریت چرا و ساماندهی کوچ با رویکرد پیشگیرانه و حفاظتی را بعنوان موثرترین اقدام در مدیریت بهره برداری از مراتع دانست و گفت: در این طرح در ایل راه ها و گلوگاه ها،  تعداد دام مجاز، تاریخ ورود و خروج دام از مرتع و وضعیت پرداخت عوارض چرای دام کنترل می گردد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به این که عوارض چرای دام بصورت به روز محاسبه می گردد بهتر است مرتعداران هر چه زودتر نسبت به پرداخت عوارض و تمدید پروانه چرای دام  اقدام نمایند.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی افزود : این اقدامات با هدف حفظ مراتع و کمک به تداوم و پایداری معیشت دامداران و عشایر انجام می شود لذا از تمامی دامداران عزیز می خواهیم ضمن همکاری با مسئولین امر با چرای غیراصولی دام باعث تخریب مراتع نشوند.

شکاری یادآور شد: از 8 میلیون هکتار اراضی ملی استان حدود شش و نیم میلیون هکتار مراتع هستند که متاسفانه حدود 70 درصد آنرا مراتع کم تراکم تشکیل می دهند بنابراین کوچکترین سهل انگاری در این زمینه منجر به از بین رفتن مراتع استان و به خطر افتادن معیشت دامداران خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *