معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: عملیات مرمتی در بخشی از سرای عزیزاله اف با واچینی در حال اجراست.

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار، احسان زهره‌وندی با بیان این مطلب در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر تخریب بخشی از سرای عزیزاله‌اف در جریان مرمت اظهار کرد: با تفاهمی که با شهرداری و کسبه انجام شد و با پیگیری‌های نمایندگان مجلس و فرماندار مشهد این کار به سرانجام رسید و مرمت سرای عزیزاله‌اف شروع شده است.

معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی ادامه داد: طرحی که برای مرمت سرا تهیه شده بود در شورای فنی میراث فرهنگی مصوب و همان طرح به پیمانکار ابلاغ شد که اکنون کار اجرایی آن در حال انجام است.

زهره‌وندی با بیان این که مرمت ساختمان به سه قسمت تقسیم شده است، عنوان کرد: در یک بخش موضوع مرمت مطرح است. در بخش دوم که قسمت میانی بوده قرار شد با درز انقطاعی از دو قسمت دیگر جدا باشد تا به لحاظ سازه‌ای کنترل کنیم، این بخش نیز در حال مرمت است.

معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی تصریح کرد: قسمت سوم به لحاظ سازه‌ای وضعیت خطرناکی داشت که قابل مرمت و استحکام‌بخشی نبود، بنابراین مجبور هستیم بخشی از این قسمت را جمع‌آوری و مجدد با بنای جایگزین برپا کنیم

وی خاطرنشان کرد:  این قسمت با همان طرح و نقشه اولیه، مجدد اجرا می‌شود. مصالح تزئینی جمع‌آوری، بسته‌بندی و نگهداری و دوباره در کار پیاده و اجرا می‌شود. در حال حاضر کار با سرعت خوبی پیش می‌رود.

او افزود: در قسمتی که واچینی در حال انجام است و حساسیت‌هایی ایجاد شده، این گونه نیست که بنا تخریب شده باشد، بلکه تمام مصالح تزئینی و عناصر ارزشمند که جنبه تاریخی و هنری دارند، جمع‌آوری و مجدد استفاده می‌شود اما چون سازه خطرناک است و مشکل زیادی دارد مجبور هستیم این بخش را جمع‌آوری، پی‌های ساختمان را استحکام‌بخشی و بنای جایگزین را پیاده کنیم.

زهره‌وندی اضافه کرد: سیستم سازه‌ای این بخش جداگانه کار می‌شود و بنا به نظر کارشناسان و متخصصان بهترین راهکار این است که در بخش سوم سازه جایگزین استفاده شود، تمام ساختمان با مقیاس بسیار مناسب مستندسازی و عکاسی شده و ساختمانی که پیاده می‌شود همان ساختمانی است که قبل از واچینی وجود داشته و تغییری در طرح و ظاهر ساختمان ایجاد نمی‌شود اما کالبد باید دارای سازه جایگزین باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *