یوسف بیدخوری معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به معرفی ظرفیت‌های گردشگری مشهد اظهار کرد: در هفته گردشگری 19 پروژه در خراسان رضوی افتتاح می شود.

به گزارش پایگاه خبری پاژنگار ، همزمان با فرارسیدن هفته گردشگری مدیران میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی در نشست خبری در هتل سی نور به پرسش های خبرنگاران پاسخ دادند .

بید خوری ادامه داد: برخی برنامه‌های این هفته نیز با محتوای آموزشی ارائه می‌شود، اولین نشست تحقیقی گردشگری با عنوان زیارت و سلامت معنوی با همکاری پژوهشگاه گردشگری جهاد دانشگاهی برگزار خواهد شد، در راستای برنامه‌های آشناسازی و معرفی ظرفیت‌های گردشگری، ششم مهرماه جشنواره ملی پسته در مه‌ولات برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به روز سالمندان در ۹ مهرماه گفت: یک تور گردشگری ویژه سالمندان برای آشنایی با تربت حیدریه و در روز ۸ مهرماه نیز تور مشهدگردی ویژه ناشنوایان و معلولان نیز برگزار خواهد شد، همچنین در روز سالمند قرار است با حضور ۸۰۰ سالمند تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد، در آرامگاه فردوسی برنامه‌ای فرهنگی اجرا شود.

معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: سمیناری با عنوان مدیریت هتل‌داری و رستوران با همت تشکل و جامعه حرفه‌ای مراکز آموزش گردشگری استان در هتل نوین پلاس، روز هشتم مهرماه برگزار می‌شود، هم‌چنین در موزه بزرگ خراسان نیز کارگاه‌های آموزشی ویژه اقامتگاه‌های بومگردی و همچنین تقدیر از فعالان این حوزه اجرا می‌شود.

بیدخوری به برگزاری جشنواره سیب در شهربار شهرستان نیشابور در روز ۱۱ مهر ماه اشاره کرد و افزود: در روز ۵ مهرماه بازدید از کلیه موزه‌ها و پایگاه‌های میراث فرهنگی استان رایگان خواهد بود. همچنین واحدهای اقامتی در هفته گردشگری با ۳۰ تا ۵۰ درصد تخفیف همراه خواهند بود و با توجه به همزمانی هفته دفاع مقدس، از ایثارگران حوزه گردشگری و خادمان این حوزه نیز تقدیر خواهد شد.

او به تعطیلی بسیاری از واحدهای اقامتی در آغاز دولت سیزدهم به دلیل کرونا اشاره کرد و گفت: در دو سال اخیر تقریبا تمام واحدهای راه‌اندازی شده و به چرخه بازگشته‌اند.

بیدخوری افزود: در ۶ ماهه نخست سال جاری ۷هزار و ۲۰۱ مورد بازدید از واحدهای گردشگری استان، هزار و 133 مورد تذکر و ۳۴۳ مورد اخطار انجام شده است، هم‌چنین از فعالیت ۲۸۲ واحد غیرمجاز جلوگیری به عمل آمده و ۷۳ مورد رسیدگی به شکایت داشتیم. همچنین ۲۲۵ واحد به خاطر عدم مجوز پلمب شدند.

معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: در سال گذشته درصد اشغال واحدهای اقامتی در کل سال ۶۰ درصد بوده است که در ۶ ماهه اخیر این درصد اشغال به ۶۶ درصد رسیده است.

بیدخوری تعداد اقامت‌های دهه آخر صفر را پنج میلیون و ۴۰۹ هزار و ۴۰۰ نفر اعلام کرد و ادامه داد: درصد اشغال واحدهای اقامتی در این ایام ۶۸ درصد بوده است، در مشهد نیز میزان اقامت چهار میلیون و ۹۶۲ هزار و ۱۴۰ نفر شب بوده است،  میزان اشتغال واحدهای اقامتی نسبت به سال گذشته حدود ۷ درصد افزایش داشته است.

او هم‌چنین در خصوص سیم کارت ویژه گردشگران گفت: در شش ماهه اخیر بیش از دو میلیون زائر خارجی به مشهد آمدند که بیشتر آن‌ها از کشور عراق بودند، طرح سیم کارت بدون فیلتر نیز هنوز در مشهد اجرایی نشده است و با توجه به صحبت‌های وزیر محترم و معاون گردشگری وزارتخانه، این احتمال وجود دارد که پس از تهران، در مشهد هم اجرایی شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *